Skip to content

229 Pretty Brook RdPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block3501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class19
Description2.5S F P
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage6,203
Acreage3.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,061,000
46%
Improvement Value:$1,245,600
54%
Total Assessment$2,306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,425+5.9%
2024$57,988+3.1%
2023$56,258+0.8%
2022$55,820+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900