Skip to content

200 Stuart Rd EastPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block4202
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
50%
Improvement Value:$462,600
50%
Total Assessment$925,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,649+5.9%
2024$23,270+3.1%
2023$22,575+0.8%
2022$22,400+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 4348, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1987