Skip to content

516 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block4202
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,633
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$375,000
44%
Improvement Value:$477,600
56%
Total Assessment$852,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,705+5.9%
2024$21,434+3.7%
2023$20,666+0.8%
2022$20,505+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft3,633DeedBook 6615, Page 1076Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 2867, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1989