Skip to content

212 Stuart Rd EastPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block4202
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description2SFRBR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,775
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
56%
Improvement Value:$358,100
44%
Total Assessment$820,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,589+6.0%
2024$20,367+3.1%
2023$19,752+1.5%
2022$19,451+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 5908, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1988