Skip to content

461 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1890

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 9, 1999

Property Information

Block4301
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SFR+BARN
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
58%
Improvement Value:$340,300
42%
Total Assessment$815,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,711+5.9%
2024$20,497+3.1%
2023$19,885+0.8%
2022$19,730+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 3610, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1890