Skip to content

63 All Saints RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block4401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page44

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,954
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
50%
Improvement Value:$499,700
50%
Total Assessment$999,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,622+5.9%
2024$25,132+3.1%
2023$24,383+0.8%
2022$24,193+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft2,954DeedBook 6181, Page 530Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 5676, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1970