Skip to content

23 All Saints RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block4401
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page44

Building Details

Building Class19
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,264
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,500
44%
Improvement Value:$616,200
56%
Total Assessment$1,098,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,258+5.9%
2024$27,621+3.1%
2023$26,797+0.8%
2022$26,589+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 6173, Page 1410Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 4551, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1970