Skip to content

57 All Saints RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block4401
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page44

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,500
55%
Improvement Value:$384,600
45%
Total Assessment$852,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,691+5.9%
2024$21,422+3.6%
2023$20,678+0.8%
2022$20,517+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 3234, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1970