Skip to content

90 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 2019

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block4602
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,194
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
40%
Improvement Value:$742,400
60%
Total Assessment$1,244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,138+5.9%
2024$31,284+3.1%
2023$30,351+0.8%
2022$30,114-3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 6177, Page 1883

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 3625, Page 91