Skip to content

307 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block4602
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,883
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
61%
Improvement Value:$334,500
39%
Total Assessment$849,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,526+5.9%
2024$21,266+25.9%
2023$16,897+0.8%
2022$16,766+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,883DeedBook 6470, Page 1110Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 4419, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1960