Skip to content

244 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1,795,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block4604
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,762
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
55%
Improvement Value:$409,700
45%
Total Assessment$909,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,225+5.9%
2024$22,870+3.1%
2023$22,188+0.8%
2022$22,015+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,795,000
Sq Ft3,762DeedBook 6596, Page 965Recorded7/8/2025

Property Sale

Sale
$931,595

From:

To:

Sq Ft3,762DeedBook 6238, Page 16Recorded1/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963