Skip to content

164 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Sep 4, 2014

Property Information

Block4604
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,289
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
64%
Improvement Value:$283,000
36%
Total Assessment$786,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,931+5.9%
2024$19,760+3.1%
2023$19,171+0.8%
2022$19,021+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft3,289DeedBook 6202, Page 1498Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 2955, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1963