Skip to content

820 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block4701
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,164
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,000
58%
Improvement Value:$257,100
42%
Total Assessment$615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,380+5.9%
2024$15,464+3.1%
2023$15,002+0.8%
2022$14,885+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000
Sq Ft3,164DeedBook 6537, Page 1143Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$700,136
Sq Ft2,156DeedBook 6403, Page 722Recorded5/11/2020

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 2739, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930