Skip to content

23 Poe RdPrinceton, NJ 08540

Built 1933
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block4701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,586
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
73%
Improvement Value:$154,400
27%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$14,132+11.8%
2022$12,640+2.0%
2021$12,389+3.1%
2020$12,021+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,586DeedBook 6425, Page 1992Recorded12/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1933