Skip to content

5 Overbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$294,500
Last Sale Date
Aug 20, 1996

Property Information

Block5705
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,602
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
62%
Improvement Value:$279,600
38%
Total Assessment$729,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,429+5.9%
2024$18,342+3.1%
2023$17,795+0.8%
2022$17,656+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$294,500
DeedBook 3106, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1948