Skip to content

910 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1929

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block4703
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
44%
Improvement Value:$520,900
56%
Total Assessment$935,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,923+5.9%
2024$23,529+3.1%
2023$22,827+0.8%
2022$22,649+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 4760, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1929