Skip to content

35 Marion Rd EPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 5, 2001

Property Information

Block4703
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
35%
Improvement Value:$703,000
65%
Total Assessment$1,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,428+5.9%
2024$26,837+3.1%
2023$26,036+0.8%
2022$25,834+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4058, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1955