Skip to content

46 Marion Rd WPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 13, 1990

Property Information

Block4703
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
65%
Improvement Value:$220,800
35%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,612+5.9%
2024$15,682+3.1%
2023$15,214+0.8%
2022$15,096+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2547, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1955