Skip to content

25 Potters RunPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block9601
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SF&B3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,632
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
51%
Improvement Value:$466,600
49%
Total Assessment$946,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,208+5.9%
2024$23,798+3.1%
2023$23,088+0.8%
2022$22,908+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
DeedBook 6131, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1986