Skip to content

7 Foulet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 4, 1998

Property Information

Block5301
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SFR 3G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
55%
Improvement Value:$411,000
45%
Total Assessment$906,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,127+5.9%
2024$22,777+3.1%
2023$22,097+0.8%
2022$21,925+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 34182, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1988