Skip to content

3 Foulet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block5301
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,158
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
52%
Improvement Value:$476,000
48%
Total Assessment$989,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,337+5.9%
2024$24,863+3.1%
2023$24,122+0.8%
2022$23,934+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000
DeedBook 6106, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1990