Skip to content

23 Red Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1981

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 31, 2003

Property Information

Block5301
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,140
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,900
62%
Improvement Value:$214,600
38%
Total Assessment$564,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,033+5.9%
2024$14,192+3.1%
2023$13,768+0.8%
2022$13,661+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4657, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1981