Skip to content

694 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block5403
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SSL2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,504
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,100
42%
Improvement Value:$302,600
58%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,893+5.9%
2024$13,116+3.2%
2023$12,712+0.8%
2022$12,613+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft3,504DeedBook 6490, Page 1116Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4424, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1957