Skip to content

42 Montadale CirPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 11, 2009

Property Information

Block4002
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,604
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,800
57%
Improvement Value:$392,200
43%
Total Assessment$905,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,100+5.9%
2024$22,752-2.1%
2023$23,231+0.8%
2022$23,051+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 6008, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1960