Skip to content

186 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 3, 1998

Property Information

Block5403
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,440
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
51%
Improvement Value:$378,100
49%
Total Assessment$768,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,455+5.9%
2024$19,310+4.4%
2023$18,488+0.8%
2022$18,344+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3349, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1960