Skip to content

275 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2015

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block5408
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,708
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
34%
Improvement Value:$653,700
66%
Total Assessment$988,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,329+5.9%
2024$24,856+3.1%
2023$24,114+0.8%
2022$23,927+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 6214, Page 724Recorded3/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6176, Page 1600Recorded8/20/2013