Skip to content

276 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block5404
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,793
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
33%
Improvement Value:$674,000
67%
Total Assessment$1,012,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,675+5.9%
2024$25,183+3.1%
2023$24,431+0.8%
2022$24,241+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,793DeedBook 6440, Page 1977Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$1,160,000

From:

To:

Sq Ft2,793DeedBook 6210, Page 1691Recorded1/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6179, Page 39Recorded9/19/2013