Skip to content

596 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block5408
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,702
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
71%
Improvement Value:$127,500
29%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,560+6.1%
2024$10,900+3.1%
2023$10,567+0.8%
2022$10,483+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959