Skip to content

511 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1,385,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block5410
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,134
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
47%
Improvement Value:$338,400
53%
Total Assessment$640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,489+5.9%
2024$13,679+4.4%
2023$13,100+0.8%
2022$12,998+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,385,000
Sq Ft3,134DeedBook 6575, Page 191Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3024, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1965