Skip to content

469 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block7202
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class45
Description1S B 1G
Dwellings2
ZoningR6
Sq Footage3,201
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,000
52%
Improvement Value:$271,600
48%
Total Assessment$565,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,062+5.9%
2024$14,219+3.1%
2023$13,795+0.8%
2022$13,688+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft3,201DeedBook 6584, Page 160Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6019, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1947