Skip to content

222 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block4601
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,008
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
62%
Improvement Value:$309,900
38%
Total Assessment$809,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,246+5.9%
2024$18,169+3.1%
2023$17,627+0.8%
2022$17,489+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000
Sq Ft3,008DeedBook 6558, Page 976Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 5531, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1960