Skip to content

430 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block5502
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page55

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,376
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,000
63%
Improvement Value:$250,900
37%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,393+5.9%
2024$15,476+3.1%
2023$15,014+0.8%
2022$14,898+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,376DeedBook 6562, Page 272Recorded7/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1959