Skip to content

23 Broadripple DrPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Dec 17, 1998

Property Information

Block5803
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
75%
Improvement Value:$148,900
25%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,895+5.9%
2024$15,006+3.1%
2023$14,558+0.8%
2022$14,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 3513, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956