Skip to content

47 Broadripple DrPrinceton Junction, NJ 08550

Built 1960

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block5803
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,991
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
63%
Improvement Value:$280,400
37%
Total Assessment$760,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,249+5.9%
2024$19,116+9.3%
2023$17,485+0.8%
2022$17,349+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000
Sq Ft2,991DeedBook 6503, Page 450Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft2,991DeedBook 6368, Page 630Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 5086, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1960