Skip to content

130 Littlebrook RdPrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$1,530,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block5803
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,298
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
42%
Improvement Value:$774,900
58%
Total Assessment$1,332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,495+5.9%
2024$33,509+3.1%
2023$32,509+0.8%
2022$32,256+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,530,000

From:

To:

Sq Ft4,298DeedBook 6197, Page 1676Recorded7/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 2008