Skip to content

98 Random RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block5804
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,000
64%
Improvement Value:$313,500
36%
Total Assessment$882,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,501+5.9%
2024$22,186+3.1%
2023$21,524+0.8%
2022$21,357+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950