Skip to content

12 Tyson LanePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block5804
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class18
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage5,986
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
50%
Improvement Value:$553,200
50%
Total Assessment$1,098,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,245+5.9%
2024$27,609+3.1%
2023$26,785+0.8%
2022$26,576+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft5,986DeedBook 6238, Page 165Recorded1/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1990