Skip to content

30 Tyson LanePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block5804
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,691
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$583,000
68%
Improvement Value:$280,100
32%
Total Assessment$863,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,984+5.9%
2024$21,698+3.1%
2023$21,051+0.8%
2022$20,887+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,691DeedBook 6250, Page 1421Recorded5/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965