Skip to content

697 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block5901
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,053
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,233,500
77%
Improvement Value:$377,600
23%
Total Assessment$1,611,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,904+5.9%
2024$40,503+3.1%
2023$39,295+0.8%
2022$38,989+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,400,000
Sq Ft3,053DeedBook 6602, Page 1526Recorded9/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1945