Skip to content

630 Prospect AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block5902
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,038
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,000
59%
Improvement Value:$382,800
41%
Total Assessment$943,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,133+5.9%
2024$23,727+3.1%
2023$23,019+0.8%
2022$22,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900

From:

To:

Sq Ft3,038DeedBook 6297, Page 368Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$1,180,000
DeedBook 5846, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1960