Skip to content

31 Carnegie DrPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block5902
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2SFR2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
86%
Improvement Value:$85,400
14%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,228+5.9%
2024$15,320+3.1%
2023$14,863+0.8%
2022$14,747+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4648, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1950