Skip to content

752 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$1,555,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block5903
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class20
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,930
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
30%
Improvement Value:$798,800
70%
Total Assessment$1,140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,380+5.9%
2024$28,680+3.1%
2023$27,824+15.9%
2022$24,011-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,555,000
Sq Ft3,930DeedBook 6417, Page 1682Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$1,248,079

From:

To:

Sq Ft3,930DeedBook 6222, Page 554Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 5971, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2007