Skip to content

27 Roper RdPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block5904
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,261
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
62%
Improvement Value:$264,600
38%
Total Assessment$689,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,364+5.9%
2024$17,337+3.1%
2023$16,819+4.2%
2022$16,149+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969