Skip to content

73 Random RdPrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block5904
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class21
Description2S F 3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,099
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
30%
Improvement Value:$1,319,200
70%
Total Assessment$1,884,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,176+5.9%
2024$47,369+3.1%
2023$45,956-2.3%
2022$47,050+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 6164, Page 645