Skip to content

27 Random RdPrinceton, NJ 08540

Built 2006

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block5904
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class20
Description2SF2ATG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,800
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
32%
Improvement Value:$1,187,700
68%
Total Assessment$1,746,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,231+5.9%
2024$42,700+3.1%
2023$41,426-2.7%
2022$42,556+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,775,000
Sq Ft4,800DeedBook 6564, Page 488Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$2,040,000
DeedBook 5413, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 2006