Skip to content

65 Woodside LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,386,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block7803
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class19
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,962
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,000
56%
Improvement Value:$445,900
44%
Total Assessment$1,008,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,867+5.9%
2024$25,364+3.1%
2023$24,607+1.6%
2022$24,229+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,386,000

From:

To:

Sq Ft2,962DeedBook 6418, Page 1328Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,962DeedBook 6397, Page 1951Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$889,500

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 6227, Page 1529Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2831, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1960