Skip to content

24 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block602
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
Description2SFRBR2GARLINGT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
35%
Improvement Value:$446,100
65%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,218+5.9%
2024$17,198+3.1%
2023$16,685+0.8%
2022$16,555+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft3,179DeedBook 6441, Page 1669Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$719,000

From:

To:

Sq Ft3,179DeedBook 6210, Page 1598Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$682,000
DeedBook 6052, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1998