Skip to content

8 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block602
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
DescriptionFRANK I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
34%
Improvement Value:$447,200
66%
Total Assessment$680,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,114+5.9%
2024$17,100+3.1%
2023$16,590+0.8%
2022$16,461+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6560, Page 260

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,824DeedBook 6208, Page 394Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 4517, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1998