Skip to content

4 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
DescriptionETON II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,555
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,500
39%
Improvement Value:$372,000
61%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,124+5.9%
2024$15,222+3.1%
2023$14,768+0.8%
2022$14,653+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 6013, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1997