Skip to content

285 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block6103
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR2GMADISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,769
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
45%
Improvement Value:$616,800
55%
Total Assessment$1,117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,602+5.9%
2024$27,946-1.4%
2023$28,331+0.8%
2022$28,111+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,769DeedBook 6179, Page 1694Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 4306, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1995